Rozwój osobisty

Prawo siewu i zbioru

21 lutego 2019
Prawo siewu i zbioru

Prawo siewu i zbioru obowiązuje na każdej farmie. Jesteśmy zgodni, że pracą rolnika rządzą prawa natury i to one decydują o zbiorach. Jednak w odniesieniu do stosunków z ludźmi i prowadzenia interesów nie wiadomo dlaczego sądzimy, iż możemy zignorować naturalne procesy, oszukać system, a mimo to przyjemnie przeżyć dzień?

„Problemy w życiu pojawiają się wtedy, gdy siejemy jedno a spodziewamy się drugiego.”

Te słowa wyczytałem w książce Coveya pt. „Najpierw rzeczy najważniejsze”. Książka jest niesamowita. Co chwilę mam tzw. AHA moment i polecam ją każdemu.

Covey najpierw rzeczy najważniejsze

Prawo siewu i zbioru jest tak oczywiste, że zapominamy o nim na co dzień. Naszym życiem rządzą prawa natury i tu również mają odniesienie. Nie da się oszukać natury, nie da się oszukać życia. W życiu powinniśmy kierować się wewnętrznym kompasem i zasadami, które są paradygmatami. Jeżeli 2+2=4 dlaczego spodziewamy się, że wynik da inną cyfrę? Oszukujemy się sami aby umilić sobie rzeczywistość. Chcemy iść na skróty by osiągać więcej i szybciej. Ale prawa są nieugięte. Siejąc rośliny wiemy, że musimy poczekać na plony.

Podobnie sprawa wygląda z relacjami międzyludzkimi. Pomyśl o nich jak o koncie bankowym. Za każdym razem, gdy dajesz wartość innym, gdy im pomagasz dostajesz przelew. Twoje konto bankowe rośnie a relacja jest bogatsza. Jak chcesz oszukać system w tym przypadku?

Życzę Ci trafnych wyborów i stosowania w życiu zasad, które spowodują, że Twój depozyt na wyżej wspomnianym koncie będzie rósł stale.


Jeśli jesteś zainteresowany rozwojem osobistym zapraszam Cię do Kuźni Liderów – miejsca, gdzie poruszam wszystkie obszary życia aby cieszyć się udanym życiem. To miejsce przeznaczone jest dla początkujących marketerów. Jeśli nie wiesz co to marketing sieciowy zajrzyj do tego artykułu.

Podziel się...

You Might Also Like