Prawo siewu i zbioru
Podziel się...

Prawo siewu i zbioru obowiązuje na każdej farmie. Jesteśmy zgodni, że pracą rolnika rządzą prawa natury i to one decydują o zbiorach. Jednak w odniesieniu do stosunków z ludźmi i prowadzenia interesów nie wiadomo dlaczego sądzimy, iż możemy zignorować naturalne procesy, oszukać system, a mimo to przyjemnie przeżyć dzień?

„Problemy w życiu pojawiają się wtedy, gdy siejemy jedno a spodziewamy się drugiego.”

Te słowa wyczytałem w książce Coveya pt. „Najpierw rzeczy najważniejsze”. Książka jest niesamowita. Co chwilę mam tzw. AHA moment i polecam ją każdemu.

Covey najpierw rzeczy najważniejsze

Prawo siewu i zbioru jest tak oczywiste, że zapominamy o nim na co dzień. Naszym życiem rządzą prawa natury i tu również mają odniesienie. Nie da się oszukać natury, nie da się oszukać życia. W życiu powinniśmy kierować się wewnętrznym kompasem i zasadami, które są paradygmatami. Jeżeli 2+2=4 dlaczego spodziewamy się, że wynik da inną cyfrę? Oszukujemy się sami aby umilić sobie rzeczywistość. Chcemy iść na skróty by osiągać więcej i szybciej. Ale prawa są nieugięte. Siejąc rośliny wiemy, że musimy poczekać na plony.

Podobnie sprawa wygląda z relacjami międzyludzkimi. Pomyśl o nich jak o koncie bankowym. Za każdym razem, gdy dajesz wartość innym, gdy im pomagasz dostajesz przelew. Twoje konto bankowe rośnie a relacja jest bogatsza. Jak chcesz oszukać system w tym przypadku?

Życzę Ci trafnych wyborów i stosowania w życiu zasad, które spowodują, że Twój depozyt na wyżej wspomnianym koncie będzie rósł stale.


Jeśli jesteś zainteresowany rozwojem osobistym zapraszam Cię do Kuźni Liderów – miejsca, gdzie poruszam wszystkie obszary życia aby cieszyć się udanym życiem. To miejsce przeznaczone jest dla początkujących marketerów. Jeśli nie wiesz co to marketing sieciowy zajrzyj do tego artykułu.

Podziel się...