Rozwój osobisty

Jak wyznaczać cele?

10 września 2018
Jak wyznaczać cele?

Jak wyznaczać cele? Skutecznie 🙂

Jeżeli chcesz coś osiągnąć to musisz wiedzieć jak to zrobisz. Innymi słowy, jeśli chcesz dojechać z Warszawy do Krakowa musisz to zaplanować. Jak tam dotrzesz? Samochodem, pociągiem, autobusem, samolotem? Jeśli wybierzesz powiedzmy samolot musisz wiedzieć kiedy odlatuje, musisz być wcześniej na lotnisku aby się odprawić. Musisz dojechać do lotniska i wiedzieć jak to zrobisz. Przecież to takie proste, no nie??? Można by rzec, że takie plany to układamy w głowie i realizujemy od ręki. A jednak schudnąć, lub rzucić palenia się nie da od tak :-). Czemu?

No właśnie, czemu? Bo nie planujemy tego jak schudnąć czy rzucić palenie. Dodatkowo w grę wchodzi kwestia dyscypliny i swojego DLACZEGO, o którym przeczytasz tutaj. Światem rządzi cierpienie i pożądanie. Najwidoczniej Twoja chęć schudnięcia czy rzucenia palenia nie jest na tyle lukratywna i nie przewyższa z tego tytułu cierpienia, którego doświadczasz. Zwyczajnie akceptujesz cierpienie.

No dobrze, ale jak wyznaczać cele? Po pierwsze musisz wiedzieć gdzie chcesz dotrzeć, podobnie jak kapitan statku wypływającego z portu. Musi znać trasę to znaczy posługiwać się odpowiednimi narzędziami, mieć wiedzę oraz wiedzieć gdzie ma dopłynąć. Jeśli by tego nie miał założę się, że nawet nie wypłynął by z portu.

Na początek proponuję Ci abyś nie szalał. Wybierz coś prostego. Dla przykładu jednym z moich celów była kiedyś umiejętność układania kostki Rubika i dałem sobie na to 3 miesiące. Zrobiłem to :-). Swoje cele powinieneś komponować w obszarach heksagonu szczęścia. Co to jest heksagon szczęścia dowiesz się tutaj. Jako, że blog traktuje o marketingu sieciowym skupimy się na aspekcie Twojej kariery. Ustal jak ma ona przebiegać i jaki ma być Twój kolejny krok na jej ścieżce. Ja często doradzam, że pierwszym krokiem jaki powinieneś osiągnąć to darmowe zakupy.

Zatem zastanów się, jakie warunki musisz spełnić aby ten cel osiągnąć. Za jaką kwotę musisz sprzedać produktów lub z iloma osobami musisz współpracować, jak ma wyglądać Twoja struktura, jakie średnie zakupy muszą pojawić się w niej aby dały Ci możliwość posiadania produktów za darmo. Realnie zastanów się kiedy chcesz osiągnąć ten cel. Zapisz datę. Nie ważne, że nie zmieścisz się w czasie. Jeśli dopiero startujesz to nie masz żadnych danych wejściowych. Musisz je zdobyć. Aby je zdobyć musisz działać bo bez działania nie zbierzesz żadnych danych a wszystko co się da zmierzyć da się analizować i usprawnić. Za miesiąc, dwa lub trzy będziesz wiedzieć więcej i będziesz mógł skorygować kurs. Będziesz wiedzieć ile trwała Twoja praca i co Ci przyniosła.

Kolejny cel może być celem do osiągnięcia konkretnej pozycji w firmie. Zasady ustalania są takie same jak wyżej opisałem.

Jeśli chcesz zaprojektować sobie życie musisz najpierw zapoznać się z heksagonem szczęścia i ustalać cele zgodnie z nim. Wypisz sobie wszystkie cele jakie chcesz osiągnąć. Spisz je na kartce. Kartkę schowaj na tydzień i nie zaglądaj na nią. Po tygodniu wyciągnij i sprawdź czy wszystkie cele jakie na niej się znajdują są dla Ciebie nadal aktualne. Jeśli tak, zacznij je projektować czyli ustalać plan działania: co, gdzie, jak, kiedy i z kim.

Pytanie klucz: ustalając cel odpowiedz sobie na pytanie „jak wyglądało by  moje życie, gdyby na świecie nie istniały pieniądze”? Po prostu jak coś chcesz to to masz. Idziesz do sklepu i dostajesz. Nie musisz za to płacić. Gdy chcesz gdzieś lecieć po prostu wsiadasz do samolotu i lecisz.

Ustalając cele możesz posłużyć się metodą SMART. Co to za metoda?

S jak „Szczegółowe”. Samo powiedzenie sobie, że chcesz schudnąć to za mało. To nie wystarczy i musisz spisać konkrety tak jak określiłem to wyżej: datę wystartowania, zakończenia, jak to zrobisz, ile to będzie kosztować, po co to chcesz zrobić itd.

M jak „Mierzalny”. Oznacza moment osiągnięcia celu. Jeśli chcesz schudnąć 5 kg to cel zostanie osiągnięty gdy to się stanie.

A jak „Atrakcyjny”. Po co realizować cele, które nie są dla nas atrakcyjne? Nie ma sensu dlatego jak spiszesz swoje cele to włóż je do szuflady na co najmniej tydzień. Po tygodniu wyjmij i sprawdź czy to nie tylko zachcianka to BMW za 500.000 zł. Wiesz, nie mam nic przeciwko abyś jeździł BMW za 500.000 zł.

R jak „Realistyczny”. To co innego jak „Atrakcyjny”. Pytanie czy cel, który zapisałeś na kartce dla przykładu BMW za 500.000 zł jest realne do zdobycia w ciągu miesiąca?

T jak „Terminowy”. Oznacza, że Twój cel jest osadzony w czasie, tzn. ma datę rozpoczęcia. Czy ten cel zaczniesz realizować od zaraz czy dopiero w drugim kwartale roku?

Temat ustalania celów jest dość skomplikowanym tematem oraz dość obszernym. Polecam Ci poczytać książki o tej tematyce w tym Briana Tracy, który jest liderem w kwestii zarządzania czasem.

Poniżej ściągniesz coś, co na pewno pomoże Ci ustalić cele. Pamiętaj, że jeśli masz jakieś pytania znajdziesz mnie na Fejsie.

Podziel się...

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Jak wyjść ze strefy komfortu? - 5 porad - Karol Kudra 23 września 2019 at 14:11

    […] Jakie cele chcesz osiągnąć w zakresie danego obszaru? Czy chcesz nauczyć się medytować? A może chcesz zacząć biegać? Lub marzysz o dalekich podróżach? Najwyższy czas to zaplanować. Co chcesz zmienić? Jak wyznaczać cele opisałem tutaj. […]

  • Leave a Reply

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.