Jak wyznaczać cele?

Jak wyznaczać cele?

Jak wyznaczać cele? Skutecznie 🙂

Jeżeli chcesz coś osiągnąć to musisz wiedzieć jak to zrobisz. Innymi słowy, jeśli chcesz dojechać z Warszawy do Krakowa musisz to zaplanować. Jak tam dotrzesz? Samochodem, pociągiem, autobusem, samolotem? Jeśli wybierzesz powiedzmy samolot musisz wiedzieć kiedy odlatuje, musisz być wcześniej na lotnisku aby się odprawić. Musisz dojechać do lotniska i wiedzieć jak to zrobisz. Przecież to takie proste, no nie??? Można by rzec, że takie plany to układamy w głowie i realizujemy od ręki. A jednak schudnąć, lub rzucić palenia się nie da od tak :-). Czemu?

No właśnie, czemu? Bo nie planujemy tego jak schudnąć czy rzucić palenie. Dodatkowo w grę wchodzi kwestia dyscypliny i swojego DLACZEGO, o którym przeczytasz tutaj. Światem rządzi cierpienie i pożądanie. Najwidoczniej Twoja chęć schudnięcia czy rzucenia palenia nie jest na tyle lukratywna i nie przewyższa z tego tytułu cierpienia, którego doświadczasz. Zwyczajnie akceptujesz cierpienie.

No dobrze, ale jak wyznaczać cele? Po pierwsze musisz wiedzieć gdzie chcesz dotrzeć, podobnie jak kapitan statku wypływającego z portu. Musi znać trasę to znaczy posługiwać się odpowiednimi narzędziami, mieć wiedzę oraz wiedzieć gdzie ma dopłynąć. Jeśli by tego nie miał założę się, że nawet nie wypłynął by z portu.

Na początek proponuję Ci abyś nie szalał. Wybierz coś prostego. Dla przykładu jednym z moich celów była kiedyś umiejętność układania kostki Rubika i dałem sobie na to 3 miesiące. Zrobiłem to :-). Swoje cele powinieneś komponować w obszarach heksagonu szczęścia. Co to jest heksagon szczęścia dowiesz się tutaj. Jako, że blog traktuje o marketingu sieciowym skupimy się na aspekcie Twojej kariery. Ustal jak ma ona przebiegać i jaki ma być Twój kolejny krok na jej ścieżce. Ja często doradzam, że pierwszym krokiem jaki powinieneś osiągnąć to darmowe zakupy.

Zatem zastanów się, jakie warunki musisz spełnić aby ten cel osiągnąć. Za jaką kwotę musisz sprzedać produktów lub z iloma osobami musisz współpracować, jak ma wyglądać Twoja struktura, jakie średnie zakupy muszą pojawić się w niej aby dały Ci możliwość posiadania produktów za darmo. Realnie zastanów się kiedy chcesz osiągnąć ten cel. Zapisz datę. Nie ważne, że nie zmieścisz się w czasie. Jeśli dopiero startujesz to nie masz żadnych danych wejściowych. Musisz je zdobyć. Aby je zdobyć musisz działać bo bez działania nie zbierzesz żadnych danych a wszystko co się da zmierzyć da się analizować i usprawnić. Za miesiąc, dwa lub trzy będziesz wiedzieć więcej i będziesz mógł skorygować kurs. Będziesz wiedzieć ile trwała Twoja praca i co Ci przyniosła.

Kolejny cel może być celem do osiągnięcia konkretnej pozycji w firmie. Zasady ustalania są takie same jak wyżej opisałem.

Jeśli chcesz zaprojektować sobie życie musisz najpierw zapoznać się z heksagonem szczęścia i ustalać cele zgodnie z nim. Wypisz sobie wszystkie cele jakie chcesz osiągnąć. Spisz je na kartce. Kartkę schowaj na tydzień i nie zaglądaj na nią. Po tygodniu wyciągnij i sprawdź czy wszystkie cele jakie na niej się znajdują są dla Ciebie nadal aktualne. Jeśli tak, zacznij je projektować czyli ustalać plan działania: co, gdzie, jak, kiedy i z kim.

Pytanie klucz: ustalając cel odpowiedz sobie na pytanie „jak wyglądało by  moje życie, gdyby na świecie nie istniały pieniądze”? Po prostu jak coś chcesz to to masz. Idziesz do sklepu i dostajesz. Nie musisz za to płacić. Gdy chcesz gdzieś lecieć po prostu wsiadasz do samolotu i lecisz.

Ustalając cele możesz posłużyć się metodą SMART. Co to za metoda?

S jak „Szczegółowe”. Samo powiedzenie sobie, że chcesz schudnąć to za mało. To nie wystarczy i musisz spisać konkrety tak jak określiłem to wyżej: datę wystartowania, zakończenia, jak to zrobisz, ile to będzie kosztować, po co to chcesz zrobić itd.

M jak „Mierzalny”. Oznacza moment osiągnięcia celu. Jeśli chcesz schudnąć 5 kg to cel zostanie osiągnięty gdy to się stanie.

A jak „Atrakcyjny”. Po co realizować cele, które nie są dla nas atrakcyjne? Nie ma sensu dlatego jak spiszesz swoje cele to włóż je do szuflady na co najmniej tydzień. Po tygodniu wyjmij i sprawdź czy to nie tylko zachcianka to BMW za 500.000 zł. Wiesz, nie mam nic przeciwko abyś jeździł BMW za 500.000 zł.

R jak „Realistyczny”. To co innego jak „Atrakcyjny”. Pytanie czy cel, który zapisałeś na kartce dla przykładu BMW za 500.000 zł jest realne do zdobycia w ciągu miesiąca?

T jak „Terminowy”. Oznacza, że Twój cel jest osadzony w czasie, tzn. ma datę rozpoczęcia. Czy ten cel zaczniesz realizować od zaraz czy dopiero w drugim kwartale roku?

Temat ustalania celów jest dość skomplikowanym tematem oraz dość obszernym. Polecam Ci poczytać książki o tej tematyce w tym Briana Tracy, który jest liderem w kwestii zarządzania czasem.

Poniżej ściągniesz coś, co na pewno pomoże Ci ustalić cele. Pamiętaj, że jeśli masz jakieś pytania znajdziesz mnie na Fejsie.

One thought on “Jak wyznaczać cele?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Polecane

Skąd wziąć motywację?
Rozwój osobisty

Skąd wziąć motywację?

To zdanie poniżej chyba wszystkim jest dobrze znane? Założę się, że choć raz w życiu wyszło z Twoich ust. Jak sprawić aby robić rzeczy, na których nam zależy? Skąd się bierze motywacja? Jak to jest, że inni mogą zrobić wspaniałe rzeczy a jeszcze inni mają problem rano wstać z łóżka? No i skąd wziąć motywację? […]

Czytaj więcej
Dlaczego w życiu warto skoncentrować się na zasadach?
Rozwój osobisty

Dlaczego w życiu warto skoncentrować się na zasadach?

Wszyscy w życiu na czymś się koncentrujemy. Czasami nawet tego nie wiemy. Najczęściej jest to rodzina lub pieniądze. Ale czy takie podejście ma sens? Spróbuję odpowiedzieć na to pytanie poniżej i rozważyć dlaczego w życiu warto skoncentrować się na zasadach. Decyzje Codziennie podejmujemy mnóstwo decyzji. Gdzieś wyczytałem, że jest to ok. 35.000 decyzji w ciągu […]

Czytaj więcej
Dlaczego nie powinieneś wstawać wczas rano?
Rozwój osobisty

Dlaczego nie powinieneś wstawać wczas rano?

Sporo mówi się o tym, że jeśli chcesz odnieść sukces musisz wstawać wczas rano bo tak robią Ci, którzy sukces odnieśli. Jest też wiele inicjatyw w Internecie, które zachęcają do takiej aktywności. Czy oby na pewno jest to prawda? A co gdybym Ci powiedział, że jesteś lub nie jesteś uwarunkowany genetycznie do tego aby wstawać […]

Czytaj więcej