Cztery fazy kompetencji

4 Motyle - Cztery fazy kompetencji

Cztery Fazy Kompetencji

Cztery fazy kompetencji – model powstał w 1970 roku przez Noela Burcha jako proces zdobywania świadomej kompetencji. Model ten jest pomocny w procesie poznawania własnych braków umiejętności. Jeśli pracujesz, to warto być świadomym, że coś takiego istnieje aby zidentyfikować siebie na ścieżce kariery. Wtedy łatwiej jest zareagować i podjąć odpowiednie „kroki naprawcze”.

FAZA 1 – nieświadoma niekompetencja

W tej fazie osoba nie posiada żadnych umiejętności, które mogła by wykorzystać na ścieżce swojej kariery i co więcej nie jest nawet tego świadoma czyli nie rozpoznaje swoich braków.

Przykład: pracujesz w firmie X jako handlowiec. Codziennie wykonujesz swoją pracę sumiennie ale wyniki są średnio zadawalające. Jako handlowiec wydaje Ci się, że robisz wszystko co w Twojej mocy, aby pozyskiwać klientów. Nie masz pojęcia, że efektywność można zwiększyć poprzez stosowanie odpowiednich narzędzi (których firma X nie dostarczyła Tobie bo sama nie wie, że takowe istnieją) czy świadomą rozmowę z klientem i budowanie dobrej relacji.

FAZA 2 – świadoma niekompetencja

W tej fazie dana osoba jest już świadoma, że ma braki, wie o istnieniu narzędzi lub ma świadomość tego, że musi je mieć do skutecznego działania. Nie posiada jednak jeszcze umiejętności ku temu aby takie narzędzia czy wiedzę wykorzystywać.

FAZA 3 – świadoma kompetencja

Osoba potrafi wykorzystywać narzędzia, które zostały jej przekazane i jest świadoma sytuacji. Wykorzystanie umiejętności wymaga koncentracji, wysiłku i nawyku.

FAZA 4 – nieświadoma kompetencja

Na tym etapie osoba ma za sobą sporą praktykę w wykorzystywaniu nabytych umiejętności i te stają się jej częścią osobowości. Narzędzia wykorzystuje nieświadomie, odruchowo, rutynowo. Nabyte umiejętności mogą być wykorzystywane z innymi umiejętnościami równocześnie. Na tym etapie osoba może sama nauczać innych, korzystając z doświadczeń nabytych w trakcie nabywania umiejętności.

Z czterema fazami kompetencji wiążą się również cztery fazy rozwoju pracownika i są to:

Entuzjastyczny debiutant

W tej fazie osoba ma pełno energii i motywacji do działania ale brakuje mu umiejętności. Często o tym nie wie więc jest w fazie nieświadomej niekompetencji lub świadomej niekompetencji. Zdarza się, że wspomniany wyżej handlowiec dzwoni gdzie popadnie próbując zdobyć klientów.

Zniechęcony adept

W tej fazie osoba już ma pewne nabyte umiejętności i korzysta z nich na poziomie świadomej kompetencji jednak poziom jego motywacji znacznie spadł. Przyczyny mogą być różne.  Przeczytaj o tym skąd wziąć motywację tutaj.

Ostrożny praktyk

Na tym etapie motywacja przeżywa fluktuacje. Raz jest lepiej raz gorzej. Umiejętności osoby są wykorzystywane na poziomie świadomej kompetencji.

Samodzielny ekspert

W tej fazie osoba ma dużo motywacji i potrafi samodzielnie działać, motywować się i uczyć innych. Osoba taka nie wymaga szczegółowego instruowania. Osoba korzysta ze swoich umiejętności w pełni na poziomie nieświadomej kompetencji.

A Ty, w której fazie się znajdujesz?

Zerknij też do Kuźni Liderów gdzie obejrzysz do tego artykułu moje wideo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Polecane

Skąd wziąć motywację?
Rozwój osobisty

Skąd wziąć motywację?

To zdanie poniżej chyba wszystkim jest dobrze znane? Założę się, że choć raz w życiu wyszło z Twoich ust. Jak sprawić aby robić rzeczy, na których nam zależy? Skąd się bierze motywacja? Jak to jest, że inni mogą zrobić wspaniałe rzeczy a jeszcze inni mają problem rano wstać z łóżka? No i skąd wziąć motywację? […]

Czytaj więcej
Dlaczego w życiu warto skoncentrować się na zasadach?
Rozwój osobisty

Dlaczego w życiu warto skoncentrować się na zasadach?

Wszyscy w życiu na czymś się koncentrujemy. Czasami nawet tego nie wiemy. Najczęściej jest to rodzina lub pieniądze. Ale czy takie podejście ma sens? Spróbuję odpowiedzieć na to pytanie poniżej i rozważyć dlaczego w życiu warto skoncentrować się na zasadach. Decyzje Codziennie podejmujemy mnóstwo decyzji. Gdzieś wyczytałem, że jest to ok. 35.000 decyzji w ciągu […]

Czytaj więcej
Dlaczego nie powinieneś wstawać wczas rano?
Rozwój osobisty

Dlaczego nie powinieneś wstawać wczas rano?

Sporo mówi się o tym, że jeśli chcesz odnieść sukces musisz wstawać wczas rano bo tak robią Ci, którzy sukces odnieśli. Jest też wiele inicjatyw w Internecie, które zachęcają do takiej aktywności. Czy oby na pewno jest to prawda? A co gdybym Ci powiedział, że jesteś lub nie jesteś uwarunkowany genetycznie do tego aby wstawać […]

Czytaj więcej