Pieniądze to temat tabu

money

Pieniądze dają siłę niemniej jednak źródłem jeszcze większej siły jest edukacja finansowa. A ta w Polsce jest na żenującym poziomie. Z czego to wynika?

Czynników moim zdaniem jest kilka a ja poruszę wg mnie te najbardziej istotne.

„Pieniądze szczęścia nie dają”

Jednym z głównych, który wg mnie bierze górę nad innymi to kwestia tego, że wmawia się nam od małego, że pieniądze szczęścia nie dają i są źródłem wszelkiego zła. W nurcie takich samych przekonań utwierdza nas również kościół katolicki, który o ironio utrzymuje się z naszych pieniędzy. Ale nie zamierzam rozwijać tego wątku, bo nie chcę dyskutować o religii i polityce.

Jedni mawiają:

„Miłość do pieniędzy jest źródłem wszelkiego zła”.

inni, że:

„Brak pieniędzy jest źródłem wszelkiego zła”.

Ja natomiast uważam, że pieniądze są tylko narzędziem w naszym życiu, takim samym jak nóż. To jak go użyjesz zależy od Ciebie.

Pieniądze to temat tabu.

To kolejny czynnik pokazujący jak bardzo jesteśmy narodem zamkniętym na sprawy finansowe. Według badań CBOS aż 75% Polaków uważa, że ludzie bogacą się dzięki kombinowaniu lub znajomościom. 50% wstydzi się mówić o pieniądzach, 30% czuje się wtedy niezręcznie, 20% odczuwa lęk. 20% Polaków twierdzi, że duże pieniądze zarobić można tylko nielegalnie a sukces materialny nie idzie w parze ze szczęściem.

Brak świadomości finansowej

Kolejny element to brak świadomości finansowej. W szkole o niej nie usłyszysz. Jaki jest najlepszy model zarabiania pieniędzy? Uczyć się pilnie, iść na studia, wykształcić się w określonym kierunku, zdobyć pracę marzeń, pracować na etacie przez 40 lat życia i przejść na emeryturę. Potem zwiedzać świat, odpoczywać i bawić się bo przecież się nam zależy. Spójrzmy prawdzie w oczy – kto tak ma? Z pewnością są takie jednostki bo nie można wszystkich zaszufladkować. Jednakże model dobrego wykształcenia, pracy na etacie jest powszechnie stosowany i utwierdzany w naszych umysłach w szkole. W szkole nie uczą nas jak pracują pieniądze. Nie mówią nam: „Nie pracuj dla pieniędzy, niech pieniądze pracują dla Ciebie!”. Ale pracując na etacie i często wiążąc koniec z końcem jak tu sprawić aby pieniądze pracowały dla nas a nie my dla nich?

„Czy się stoi czy się leży 1000 zł się należy”.

Inna kwestia to czasy PRLu. Czasy, gdy nic nie było na pólkach i wiem, że ten temat może jest trudny do zrozumienia rocznikom 90+ ale zanim wyplewimy w sobie ten okres musi minąć któreś pokolenie. To okres gdzie kolesiostwo i kombinatorstwo było na porządku dziennym. To okres, w którym „czy się stoi czy się leży 1000 zł się należy”.

I na koniec, wiesz co jest najlepsze? Że wielu ludzi twierdzi, że nie jest zainteresowana pieniędzmi a chodzi do pracy na 8h dziennie.

Jak zwykle zapraszam Cię do Kuźni Liderów, grupy na FB gdzie edukuję nt. marketingu sieciowego.

Zachęcam Cię do kontaktu w dziale Kontakt. Chętnie porozmawiam nt. tego co Cię gryzie 😉

One thought on “Pieniądze to temat tabu”

Comments are closed.

Polecane

Skąd wziąć motywację?
Rozwój osobisty

Skąd wziąć motywację?

To zdanie poniżej chyba wszystkim jest dobrze znane? Założę się, że choć raz w życiu wyszło z Twoich ust. Jak sprawić aby robić rzeczy, na których nam zależy? Skąd się bierze motywacja? Jak to jest, że inni mogą zrobić wspaniałe rzeczy a jeszcze inni mają problem rano wstać z łóżka? No i skąd wziąć motywację? […]

Czytaj więcej
Dlaczego w życiu warto skoncentrować się na zasadach?
Rozwój osobisty

Dlaczego w życiu warto skoncentrować się na zasadach?

Wszyscy w życiu na czymś się koncentrujemy. Czasami nawet tego nie wiemy. Najczęściej jest to rodzina lub pieniądze. Ale czy takie podejście ma sens? Spróbuję odpowiedzieć na to pytanie poniżej i rozważyć dlaczego w życiu warto skoncentrować się na zasadach. Decyzje Codziennie podejmujemy mnóstwo decyzji. Gdzieś wyczytałem, że jest to ok. 35.000 decyzji w ciągu […]

Czytaj więcej
Dlaczego nie powinieneś wstawać wczas rano?
Rozwój osobisty

Dlaczego nie powinieneś wstawać wczas rano?

Sporo mówi się o tym, że jeśli chcesz odnieść sukces musisz wstawać wczas rano bo tak robią Ci, którzy sukces odnieśli. Jest też wiele inicjatyw w Internecie, które zachęcają do takiej aktywności. Czy oby na pewno jest to prawda? A co gdybym Ci powiedział, że jesteś lub nie jesteś uwarunkowany genetycznie do tego aby wstawać […]

Czytaj więcej