Co zobaczyć w Amsterdamie w 1 dzień?

Co zobaczyć w Amsterdamie w 1 dzień?

Co zobaczyć w Amsterdamie w 1 dzień?

Wyjeżdżasz do Holandii ale nie masz zbyt wiele czasu i zastanawiasz się co zobaczyć w Amsterdamie w jeden dzień? W tym krótkim poradniku dowiesz się, gdzie zostawić samochód za 1€, jak dostać się do centrum miasta i ile kosztuje wycieczka kanałami?

Dla kogo jest ten poradnik? Dla tych, którzy w Holandii są samochodem lub wypożyczą go i będą się nim przemieszczać. Zaczynajmy!

Czy jeden dzień wystarczy na zwiedzanie Amsterdamu?

Wszystko zależy od tego co chcesz zobaczyć a uwierz mi jest co oglądać. Jeden dzień to na pewno za mało ale osobiście nigdy nie mam wygórowanych oczekiwań co do zwiedzania. Razem z żoną lubimy po prostu usiąść na kawie w jakiejś przytulnej kawiarni i obserwować ludzi, miejsce, poczuć tętno danego miasta. Rzadko się na coś nastawiam, chociaż zawsze mam w głowie główną atrakcję, którą chciałbym zobaczyć w miejscu, które zwiedzam. Co to było tym razem? Rejs po kanałach Amsterdamu i to udało się zrealizować ale o tym w dalszej części artykułu.

Nasza przygoda z Amsterdamem zaczęła się przypadkowo, w trakcie mojej krótkiej wizyty w tym kraju. Odwiedziłem swojego klienta a przy okazji zatrzymałem się u przyjaciela. W Holandii spędziliśmy (ja, żona i 12-letni syn) pełne 3 dni i jeden z nich był przeznaczony na Amsterdam. Pogoda akurat w ten dzień musiała się popsuć ale nie zniechęciła nas do krótkiej wyprawy. Ważne, że nie padał deszcz choć było wietrznie i zimno (przełom kwietnia i maja, dokładnie 3 maj). W Amsterdamie temperatura osiągnęła raptem 11 st.C. Tymczasem w Weert na południu Holandii świeciło słońce a termometr pokazywał 20 st.C.

Poruszanie się po Holandii samochodem

Poruszanie się po Holandii samochodem to dla mnie czysta przyjemność. Jestem zachwycony kulturą jazdy tamtejszych kierowców, co zapewne wynika z ograniczeń prędkości i surowych kar za przekroczenie dozwolonej prędkości na drodze. Niemniej jednak dostrzegam sens takiego ruchu bo nikt nie gna na łeb, na szyję a auto spala zdecydowanie mniej paliwa. Drogi są świetne, nawierzchnia gładka a infrastruktura rozbudowana. Wszędzie autostrady, na których zawrotnych prędkości nie rozwiniesz. Między 6:00 a 19:00 prędkość jest ograniczona do maksymalnie 120 km/h. Często prędkość jest ograniczona sygnalizacją do 100 km/h lub nawet 80 km/h. Dzięki temu podróżuje się spokojnie. Może czasami zalatywało nudą ale nie czułem się spięty, jakbym siedział na szpilkach nerwowo spoglądając w lusterko wsteczne w poszukiwaniu migających świateł długich rozpędzonego Niemca swoim wypasionym BMW. Niestety jazdę po Niemczech tak właśnie wspominam. Jest nerwowo i nieekonomicznie :).

Gdzie zaparkować samochód w Amsterdamie?

Z pewnością Holandię kojarzysz z tulipanami, serami, wiatrakami i… z rowerami :). Poruszanie się po Holandii rowerem to czysta przyjemność. Niemalże wszędzie są ścieżki rowerowe a rowerzysta ma pierwszeństwo nad samochodami. Amsterdam nie jest wyjątkiem w tym zakresie. Z Weert do Amsterdamu miałem 150 km a trasa zleciała jak z „bata strzelił”. Jazda samochodem po Amsterdamie nie należy do przyjemnych (podobno bo sam nie jeździłem) a parkingi są bardzo drogie. Kilka € za godzinę to norma, dlatego warto zostawić samochód na jednym z parkingów przed Amsterdamem i dojechać do centrum komunikacją miejską.

Parkingów jest kilka i są rozlokowane dookoła miasta, tak aby można było wygodnie dojechać do centrum z każdej strony. Na co należy zwrócić uwagę? Aby to był parking P+R. My wybraliśmy parking Johan Cruijff ArenA P+R. Inne to:

 • Olympish Stadion P+R
 • VUmc P+R
 • RAI P+R
 • Zeeburg I-II P+R
 • Zeeburg III P+R
 • Noord P+R
 • Boven 't Y P+R
 • Sloterdijk P+R
 • Bos en Lommer P+R
Mapa centrum Amsterdamu
Mapa centrum Amsterdamu. Otrzymacie ją na parkingu w biurze parkingowym. Trzeba go dobrze poszukać bo nie ma żadnych oznaczeń.

Dlaczego warto wybrać parking P+R?

Dlaczego warto wybrać parking P+R? Przyczyna jest prosta – koszt parkingu jest równy 1€ zamiast 30€! Koszt parkingu bez promocji to 30€ za 24h. Ale, żeby nie było tak kolorowo muszą być spełnione pewne warunki. Jakie?

 • Musisz zostawić samochód na parkingu P+R nie dłużej niż na 96h.
 • Od poniedziałku do piątku musisz wjechać na parking po godzinie 10:00 (soboty, niedziele i święta nie ma tego ograniczenia) – wjazd do 10:00 koszt parkingu 8€.
 • Do centrum musisz się dostać środkiem komunikacji miejskiej z parkingu i musisz go kupić w ciągu 1h od wjazdu na parking.
 • Na parking musisz wrócić środkiem komunikacji miejskiej z obszaru „City Center” (patrz zdjęcie powyżej) i opuścić parking w ciągu 1h od momentu zameldowania się na parkingu (po wyjściu z metra czy innego środka komunikacji odbijasz się na bramkach biletem, który kupiłeś w pierwszą stronę).

My wybraliśmy parking na Johan Cruijff ArenA. Jest to południowa część Amsterdamu i tu ważna uwaga. Kieruj się na poziom P1 aby skorzystać z promocji parkowania za 1€. ArenA jest potężnym obiektem z wieloma wjazdami. Początkowo podjechałem pod niewłaściwe wejście ale na szczęście byli tam pracownicy. Zapytałem ich wprost, czy stanę tu za 1€ i dostałem odpowiedź negatywną. Poinformowali mnie także, że mam kierować się na parking oznaczony P1.

Pamiętaj, że jeśli na parking przyjedziesz przed 10:00 to zapłacisz za niego 8€ zamiast 1€.

UWAGA!

Aby rabat został naliczony musisz w trakcie opłacania parkingu zbliżyć kartę za metro w miejsce oznaczone na rysunku poniżej. Dopiero wtedy zmieni się opłata z 30€ na 1€.

Automat do opłaty parkingowej

Ile kosztują bilety do centrum?

Koszt biletów nie jest duży i zależy od tego ile osób będzie podróżować środkiem transportu. My wybraliśmy metro. Częściowo jedzie ono na zewnątrz po czym tuż przed centrum wjeżdża do podziemi. Stacje metra są bardzo czyste, z resztą jak chyba cała Holandia. W porównania do metra nowojorskiego, gdzie filmowaliśmy z rodzinką szczury ganiające po torach to tu takich scen nie znajdziecie. Przesadzę, jak napiszę, że w Holenderskim metrze można jeść z podłogi ale serio, w porównaniu do tego z NY jest kolosalna różnica.

Bilety są ważne na takie środki transportu jak: metro, tramwaj, autobusy. Nie są ważne na pociąg więc jak wsiądziecie do niego to promocja na parking za 1€ nie będzie obowiązywała. Bilety kupicie na poziomie P0 parkingu P1 w niebiesko-srebrnej maszynie oznaczonej jako OV-kaarten GVB. Obok stoją węższe, czarne maszyny ale o nich potem. Procedura zakupu jest banalnie prosta. Wybierasz język, ilość osób w podróży i potwierdzasz wybór. Płatność tylko kartą!

Cennik biletów do centrum

 • 1 lub 2 osoby: 5,50€
 • 3 osoby: 6,50€
 • 4 osoby: 7,50€
 • 5 osób: 8,50€

Bilety są ważne w obie strony czyli tam i z powrotem. Jazda metrem do centrum zajmuje ok. 20 minut.

Uwaga! W przewodniku, który możesz otrzymać w biurze informacji parkingu P+R (patrz mapa wyżej) napisane jest, że do metra wchodzi się do bramek oznaczonych na różowo! Ja wiem, że faceci kolory postrzegają inaczej ale wg mnie bramki są oznaczone na czerwono 🙂

Co warto zobaczyć w Amsterdamie w ciągu kilku godzin?

Amsterdam wydaje się dużą metropolią ale swoją powierzchnią jest mniejszy od Krakowa o 1/3 (Kraków 327 m2; Amsterdam 219,3 m2). Jeśli chodzi o ludność obu miast jest zbliżona i oscyluje w granicy 800.000. W centrum jest tłocznie. Jest mnóstwo rowerów, pieszych, komunikacji miejskiej i mniej samochodów. Z tego powodu poruszanie się na rowerze może sprawiać kłopot na niektórych skrzyżowaniach. Trzeba uważać.

Co warto zobaczyć w Amsterdamie w ciągu kilku godzin? Amsterdam oferuje wiele atrakcji ale dla nas była to głównie wyprawa łodzią po kanałach i zobaczenie miasta właśnie od tej strony. Dzięki tej perspektywie i godzinnej wyprawie sporo się dowiedzieliśmy i zobaczyli. Dało nam to ogląd miasta i ciekawych miejsc, do których mogliśmy wrócić na piechotę. Dlatego uważam, że świetnym wyborem będzie najpierw wybrać się na rejs po kanałach a potem dodatkowe zwiedzanie z przysłowiowego buta :).

Łodzie wycieczkowe na kanałach Amsterdamu

Gdzie udać się po wyjściu z metra?

Z metra wychodzisz na ulicę w ścisłym centrum. Na przeciwko będziesz mieć Hotel Victoria, po lewej kanał z łodziami do wynajęcia, na przeciwko most i skrzyżowanie. Możesz udać się na wprost, główną ulicą Damrak obok hotelu Vistoria lub przejść mostem na lewo i zgubić się w uliczkach z pochyłymi kamienicami, gdzie jest mnóstwo restauracji (ulica Nieuwerbrugstreeg oraz Warmoesstraad).

Łodzią po kanałach Amsterdamu

Dużo wycieczkowych łódek stoi tuż po wyjściu z metra do centrum przy ulicy Damran. Są one zaraz po lewej stronie i tego typu atrakcje oferuje kilku przewoźników. Gdy obchodziliśmy centrum dookoła spotkaliśmy je również dalej, przy ulicy Rokin. Na pokład zabierają około 40 ludzi (tak na moje oko). Podróż trwa około godziny i jest z przewodnikiem w postaci nagrania, które się odsłuchuje się w słuchawkach. Jest dostępny także język polski ale nie każdy z przewodników go oferuje. Oprócz wycieczek grupowych znajdziesz także możliwość wynajęcia prywatnej łodzi, gdzie do dyspozycji jest przewodnik na wyłączność a nawet grill. Taka przyjemność kosztuje jednak znacznie więcej. Z kolei koszt wycieczki grupowej to 15€ dla dorosłych i 9-10€ od dziecka.

Z perspektywy łodzi miasto wygląda inaczej. Niektóre części miasta są widoczne tylko z łodzi np. 7 mostów przy ulicy Reguliersgracht. Aby się o tym przekonać to po rejsie poszliśmy to sprawdzić. Faktycznie z perspektywy ulicy wszystkie mosty się zlewają ze sobą co uniemożliwia ich zobaczenie.

Co zjeść?

Co zjeść w Amsterdamie? Holandia nie ma swojej narodowej kuchni a to co jest, zostało „zaimportowane” z ich dawnych kolonii. W naszym mniemaniu ich kuchnia wypada słabo ale nic się nie martw. W Amsterdamie spróbujesz chyba każdej kuchni świata. Wybór jest ogromny i wystarczy wejść w pierwsze lepsze uliczki aby się o tym przekonać. Od McDonalda po wykwitnę steki argentyńskie, kuchnię wege i wiele innych. Z głodu nie umrzesz choć portfelem trochę potrzepie :). Holandia nie należy do tanich krajów i jedzenie również nie jest tu wyjątkiem. Za burgera musisz liczyć w granicy 10-15€ za sztukę. My wybraliśmy kuchnię włoską. Zamówiliśmy pizzę, spaghetti z łososiem i penne w wersji wegetariańskiej. Do tego colę i herbatę. Za wszystko zapłaciliśmy 52€ + napiwek.

I tym razem nie mogło zabraknąć filiżanki kawy z deserem. Padło na kawiarnio-restaurację SNOB na rogu ulicy tuż przy 7 mostach. Widok z okna kawiarni był świetny, kawa świeża a deser wyborny. Nie pamiętam ile kosztowała kawa ale deser był w cenie 9€.

Podsumowanie

Amsterdam to z pewnością nie Las Vegas ale mimo wszystko ciekawe i piękne miasto, które oferuje o wiele więcej aniżeli przeczytałeś w tym poście. Od muzeów po intensywne życie nocne, cofeeshopy, zakupy u takich projektantów jak Louis Vuitton czy Ralph Lauren. To miasto jest dla mnie połączeniem rozrywki, sztuki i niezwykłej praktyczności. Niezależnie czy odwiedzisz to miasto na jeden dzień czy cały weekend z pewnością będziesz mieć co robić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Polecane

Las Vegas
Podróże

Las Vegas

Las Vegas w skrócie Na samym początku uprzedzam Cię – to będzie długi wpis więc zarezerwuj sobie chwilę na Las Vegas :). Gdy po raz pierwszy odwiedziłem Las Vegas w lutym 2018 nie wiedziałem co myśleć o tym miejscu. To miasto kontrastów gdzie rzeczywistość miesza się z bajką, bogactwo z biedą, zamożność z bezdomnością. To […]

Czytaj więcej