Piąty element
Podziel się...

Jak wybrać projekt dla siebie?

Szukasz swojego domu biznesowego ale nie wiesz od czego zacząć? Masz kilka ofert i każda z nich wydaję się tą jedyną lub tak samo beznadziejna? Podpowiem Ci na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu, tak abyś nie poczuł się rozczarowany.

To jaki projekt wybierzesz zdeterminuje Twoją karierę. Zatem lepiej jest wybrać mądrze i świadomie niż kierować się emocjami przy wyborze lub wyłącznie cyferkami, które pokazują ile rzekomo możesz zarobić w danym projekcie. Więc na co zwrócić uwagę?

Produkt

Zastanów się z jakimi produktami chcesz pracować i mieć je do własnego użytku. Dwie najczęściej spotykane branże w MLM to suplementy i kosmetyki z uwagi na fakt, że są to najbardziej dochodowe branże, produkty są zużywalne i kupujemy je co miesiąc. Zatem masz wybór pójść bardziej w zdrowie lub pielęgnację ciała. A może chcesz używać obu kategorii produktów? Są firmy, które w swojej ofercie posiadają i suplementy i kosmetyki.

Plan kompensacyjny

money
Jak wybrać projekt dla siebie?

MLM to nie jeden i ten sam wózek. Różne firmy mają różne plany wynagrodzeń a różnice w zarobkach mogą być naprawdę duże. Weź pod uwagę, że czeka Cię do wykonania określona praca. Będziesz musiał ją wykonać niezależnie od projektu, w którym jesteś. Za tę samą pracę zostaniesz wynagrodzony zgodnie z planem marketingowym. Czy nie lepiej jest aby za tę samą pracę, którą musisz wykonać dostał większe wynagrodzenie? Ta sytuacja jest podobna do tej gdy szukasz pracy na etat. Wyobraź sobie, że wybierasz spośród dwóch ofert pracy. Obie mają dokładnie te same warunki jednak w jednej z nich oferują Ci np. 3.000 zł netto a w drugiej 4.000 zł netto. Którą ofertę wybierzesz?

SYSTEM

Co to jest system pisałem m.in. w tym artykule (click). W skrócie określa się go jako: „SAFE YOURSELF, TIME, ENERGY AND MONEY”. System to know-how. Aby sprawnie działać należy wiedzieć co robić. Jeśli nie masz mapy jak się poruszać po nieznajomej okolicy to skąd wiesz jak masz dojść do określonego miejsca? System to nie są warunki na jakich zostajesz dystrybutorem MLM. Dzieli się on na ścieżkę OFFLINE oraz ONLINE. Dla ścieżki offline wykorzystuje się inne metody działania i narzędzia jak w przypadku ścieżki online.

Przykład:
Wyobraź sobie, że zostajesz pracownikiem McDonald. System w ich przypadku to know-how z zakresu tego jak przyrządzić określone kanapki, w jaki sposób, w jakim czasie, jakich użyć składników oraz od czego zacząć i na czym skończyć. Czyli musisz przejść szkolenie nie tylko z zakresu BHP ale również z zakresu know-how (spojler: zaskakujące jest to, że ludzie gdy przyjmują się do pracy na etacie przechodzą szkolenia i nie protestują a w MLM nie mają czasu aby poznać system od podszewki. Jeśli masz takie podejście to lepiej nie marnuj swojego czasu i czasu Twojego sponsora. MLM to nieustanny rozwój).

Gdy stoisz przed wyborem projektu dopytaj dokładnie jaki system wykorzystuje Twój sponsor. Nie oczekuj, że poda Ci wszystkie szczegóły na tacy bo część systemu to zapewne tajemnica ale z grubsza powinien Ci dać wizję tego jak działa.

Narzędzia

Są niezbędne do tego aby skutecznie działać. Nawet jak masz system a nie masz narzędzi to nie osiągniesz zamierzonego rezultatu. Jednym z narzędzi dla tych co działają online jest prezentacja produktowa, biznesowa lub obie. Możliwe nawet, że już się z nimi zapoznałeś więc możesz wyciągnąć wnioski czy prezentacja Cię przekonuje. Zwróć uwagę, że prawdopodobnie będziesz z tą prezentacją pracować. W systemie online wykorzystuje się jeszcze inne narzędzia w celu pozyskania prospektów, np. webinary.

Mentoring

W networku powinieneś mieć mentora. Lidera również ale lider to nie to samo co mentor. Lidera natomiast podpinam pod mentoring bo moim zdaniem idealnie wpisuje się w to pojęcie. Z liderem będziesz pracować na co dzień. Powinien być kompetentny i posiadać odpowiednią wiedzę i powinien kochać to co robi. Mentor natomiast inspiruje, motywuje i jest przykładem tego, że dane efekty zostały już osiągnięte – przez niego samego. Zapytaj o mentora swojego przyszłego sponsora, czy ma takiego?

Ile mentorów powinno się mieć? To nie jest ustalone ale ja przyjmuję, że jeden powinien pochodzić z firmy, z którą się pracuje a drugi powinien być spoza niej.

Ja mam 3 mentorów z poza firmy i są to:

  1. Frazer Brookes
  2. Dale Calvert
  3. Bob Heilig

Te pięć cech moim zdaniem są kluczowe przy wyborze projektu. Jeśli masz jakieś pytanie do mnie zachęcam Cię do kontaktu.

Zajrzyj również do Kuźni Liderów, grupy na FB o Network Marketing.

Podziel się...