duplikacja
Podziel się...

Duplikacja

Co to jest duplikacja i o co z nią chodzi? Mam wrażenie, że wiele osób o niej słyszało ale nie wiele wie co ona tak naprawdę oznacza. Podobnie jest z MLM – osoby o tym słyszały ale nie rozumieją co to za model biznesowy, przyrównując go tym samym do piramidy finansowej.

Jeśli oglądałeś film pt. „MATRIX – Rewolucje” to zapewne kojarzysz Agenta Smith’a? Jego osoba to idealny przykład duplikacji, oczywiście z przymrużeniem oka ;).

Duplikacja prostymi słowy to system czynności, który prowadzi do określonego celu. Ważne jest aby ten SYSTEM był powtarzalny i na tyle prosty aby przeciętna osoba mogła go zastosować w swoim DMO czyli Daily Method of Operations. To SYSTEM, który powinieneś otrzymać od swojej osoby sponsorującej, lidera, uplinu, firmy. Jeśli nie masz systemu duplikacji to powiem Ci jedno: MASZ PROBLEM.

W marketingu sieciowym nie chodzi o to co działa. Chodzi o to co się duplikuje.

Takie zdanie znajdziesz w książce Eric Worre – Bądź PRO. Zdanie klucz. Zrozumienie tego twierdzenia da Ci dogłębny obraz tego jak powinna duplikacja wyglądać. W swojej pracy marketera możesz używać różnych technik pozwalających na skuteczną duplikację ale w MLM nie chodzi o Ciebie tylko o ludzi. Możesz skutecznie rekrutować ale jeśli Twoi ludzi nie będą umieli wykorzystać, powielić, jeśli Twoja praca jest mordercza, od rana do wieczora i wymaga specjalistycznej wiedzy to nie licz na sukces. Możesz zrekrutować 20, 50, 100 dystrybutorów ale gwarantuję Ci, że w ciągu kilku miesięcy Twoja struktura się rozsypie.

Byłem kiedyś w projekcie, w którym zrekrutowaliśmy 260 osób w niecałe 3 miesiące. Od strony rekrutacji system działał wyśmienicie ale nie był duplikowalny. Struktura szybko się rozpadła bo przy takiej liczbie osób nie jesteś w stanie nad nimi zapanować i przekazać wymaganej wiedzy.

Zatem musisz posiadać SYSTEM, który zapewni odpowiednie wdrożenie nowego dystrybutora do działania. Co to jest SYSTEM?
S – SAVE
Y – YOUR
S – SELF
T – TIME
E – ENERGY
M – MONEY
czyli zadbaj o siebie, oszczędzaj swój czas, energię i pieniądze. Czyż to nie brzmi logicznie?

Nie wierzę w automatyzację w MLM polegającą na przekazywaniu wiedzy swoim dystrybutorom za pomocą dostępnych narzędzi w postaci botów, filmów szkoleniowych online itp.

Pan się zaloguje tutaj i obejrzy 20h materiału.

Znasz to z autopsji? Wierzę, że narzędzia do automatyzacji są bardzo pomocne w nauce ale nigdy nie zastąpią kontaktu z człowiekiem bo MLM to biznes relacji. Jedna z zasad wprowadzania nowych dystrybutorów do biznesu mówi: „Nigdy nie zostawiaj swoich ludzi”.

Najlepszy na świecie system duplikacji posiada McDonald mimo tego, że nie robi najlepszych na świecie burgerów to sprzedaje ich najwięcej. Jak to jest możliwe? Jest to możliwe dzięki wypracowanym przez lata procedurom duplikacji. Gość, który stoi przy kasie i pyta czy chcesz frytki do swojego burgera to myślisz, że mówi to bo tak mu kazali? Mówi to bo to część systemu duplikacji.

Wyobraź sobie, że chcesz przyjąć się do pracy w McDonald. Będziesz piastował stanowisko na kuchni a do Twoich obowiązków będzie należało robienie kanapek. Idziesz na rozmowę kwalifikacyjną, zostajesz przyjęty przez kierownika a na drugi dzień masz wystartować. Czy jesteś w stanie wystartować bez odpowiedniego szkolenia? Czy wiesz jak zrobić Wieśmaca albo jak usmażyć frytki? No nie! Dlatego odpowiedzialne osoby muszą Cię wyszkolić. I TAK SAMO jest w MLM. Jak nie masz odpowiedniej wiedzy to MASZ się wyszkolić na osobę odpowiedzialną i profesjonalną w swoim działaniu. Tymczasem ludzie wchodzą do firmy i od razu krzyczą na Facebooku jaką zajebistą robotę mają. Siedzą w domu, wino piją, dzieci się bawią no po prostu sielanka. I zarabiają tyle, że na etat nie muszą iść a swoją przygodę z MLM zaczęli wczoraj. A za miesiąc obwieszczają, że w MLM zarobić się nie da.

Edukację zaczynasz od liceum lub technikum. Celowo pomijam szkołę podstawową. Uczysz się 3-5 lat. Potem idziesz na studia. Kolejne 5 lat edukacji. I co? I spędzasz na edukację 8-10 lat swojego życia aby przyjąć się do pracy za najniższą – no dobra średnią krajową. Nie chodzi mi w tym miejscu o to aby pokazać, że mało zarabiasz po 10 latach nauki tylko o to, że spędziłeś 10 lat swojego życia na edukację, która nie wiele Ci dała. A dlaczego nie jesteśmy w stanie poświęcić 1 roku na edukację o Networku aby za 5 lat zarabiać znacznie więcej niż średnia krajowa? zł?

Jest taka zasada w MLM, która się nazywa 1/3/5/7.
Poświęć pierwszy rok na edukację.
W trzecim roku będziesz zarabiać tyle aby móc zwolnić się z etatu.
W piątym będziesz wolny finansowo.
W siódmym będziesz ekspertem w tym co robisz.

Czy to nie brzmi zachęcająco? Oczywiście to wszystko nie wydarzy się bez Twojego poświęcenia i zaangażowania. Równianie, które musisz zrozumieć jest dość proste:

SUKCES=UMIEJĘTNOŚCI*DZIAŁANIE

Sukces jest zatem iloczynem Twoich umiejętności oraz działania, akcji jakich musisz podjąć. Jeśli za któreś z tych wyrażeń podstawisz ZERO to SUKCES zawsze będzie równy ZERO. Podstaw matematyki nie trzeba tłumaczyć.

5 kroków DUPLIKACJI:

 1. Nie wprowadzaj Dystrybutorów w zakłopotanie. Nie przeładuj go informacjami.
 2. Zrób z nim jego DLACZEGO i ustal CELE.
 3. Nie promuj zaawansowanych umiejętności na samym początku. Dawkuj wiedzę tak aby Dystrybutor się nie nie zniechęcił.
 4. Nie wyolbrzymiaj rzeczy a przede wszystkim zarobków. Bądź uczciwy. Promuj regułę 1/3/5/7.
 5. Nie zostaw swojego zespołu. Upewnij się, że mają wszystko czego potrzebują do dalszego działania i że mogą na Ciebie liczyć.

ZDANIE KLUCZ:
W systemie duplikacji Twoim zadaniem będzie nauczyć Anię jak ma uczyć Krzyśka by On umiał zasponsorować Kasię.

Twoim zadaniem jest zatem uczyć ludzi jak mają uczyć innych.

Podsumowując, duplikacja to:

 1. SYSTEM na który składa się 5 powyższych kroków.
 2. DMO czyli Daily Method of Operation, na którą składa się:
  1. wartość jaką masz do przekazania ludziom
  2. umiejętność nawiązywania relacji
  3. follow up
  4. domykanie
 3. Zachęcanie do firmowych eventów i konferencji nie tylko w realu ale także na zoom, skype, kawiarnii itp.

Mam nadzieję, że tym artykułem udało mi się przekazać Ci wartość, którą wykorzystasz w swojej pracy. Jeśli tak było proszę Cię o komentarz poniżej, tudzież udostępnienie tego artykułu na swoim profilu FB.

Jeśli nie wiesz jeszcze co to jest Marketing Sieciowy zachęcam Cię do przeczytania tego artykułu [click…]

Zerknij również do mojej Kuźni Liderów na FB.

Podziel się...